INFO
3 kuvaa huomisesta on kolmen pienoisnäytelmän kokonaisuus, joka on tuotettu kolmen teatterin yhteistuotantona (Rakastajat-teatteri, Teatteri Quo Vadis ja Espoon Kaupunginteatteri). Jokainen pienoisnäytelmä on eri kirjoittajan ja eri ohjaajan näkemys lähitulevaisuuden haasteista robottien ja kybertekniikan arkipäiväistyessä. Näytelmät ovat kukin kestoltaan noin 30 minuuttia.
Ensimmäinen kuva: Piraatti
Tragedian kohdatessa suru voi saada tarttumaan epätoivoisiin keinoihin. Korvaako kone lapsen?
Toinen kuva: Turingin testi
Yksi näyttelee muuta kuin on, kun taas toinen yrittää todistaa olevansa sitä mitä on. Kuka on kone ja kuka ihminen?
Kolmas kuva: Data error
Maatilan poika uhraa suuren osan ihmispitoisuudestaan tavoitellessaan unelmiensa naista. Rakkaushan tulee ostamalla ja onni on vain yhden ohjelmistopäivityksen päässä!
ESITYSPÄIVÄT JA LIPUT
Kehräämö
To 28.4. klo 19 – uusintaensi-ilta
Pe 29.4. klo 19
Pe 6.5. klo 19
La 7.5. klo 14
Liput 30/26/17€
Kesto n. 2h 10 min. (sis. väliajan)
Ovet aukeavat 1h ennen esityksen alkua
TYÖRYHMÄ
Kirjoittajat: Marko Järvikallas, Okko Leo, Harri Virtanen
Ohjaus: Maarit Pyökäri, Erik Söderblom, Tuire Tuomisto
Rooleissa: Minerva Kautto, Erja Lehtonen, Angelika Meusel, Mika Piispa, Maija Rissanen ja Jan-Christian Söderholm
Lavaste- ja pukusuunnittelu: Paula Koivunen
Valo- ja äänisuunnittelu: Jere Kolehmainen
Tuottajat: Linnea Kotiniemi ja Krista Mäkinen
Graafinen suunnittelu: Jussi Karjalainen
Valokuvat: Ilkka Saastamoinen
YHTEISTUOTANTO
Teatteri Quo Vadis
Espoon Kaupunginteatteri
Rakastajat-teatteri
”Ja miten mielenkiintoisia esityksiä nämä olivatkaan. Keinoäly, virtuaalitodellisuus, robotiikka, tulevaisuus, tietoisuus, minuus, algoritmit, tekijänoikeudet, geenimanipulaatio… kiinnostavat teemat siis jotka puhuttelevat kyllä tämän päivän ihmistä, oli tämä spefin/scifin ystävä tai ei.”
- Paljon melua teatterista –blogi